Simpozion Şcoala Generală „Al.I.Cuza”, Baia Mare, 31.03.2016

Prilejuit cu ocazia Zilei Internaţionale a Apei, simpozionul organizat la Şcoala Generală „Al. I. Cuza” din Baia Mare, în 31.03.2016, a avut drept scop cunoașterea şi înţelegerea de către elevi a problemelor lumii contemporane,a posibilităţilor de conservare şi ocrotire a naturii, organizarea unei activităţi de responsabilizare a elevilor de a proteja sursele de apă şi de a diminua poluarea acestora. Organizatorul principal al acestui eveniment a fost Şcoala Gimnazială “Al.I.Cuza” din Baia Mare, coordonator prof. Ilieş Letiţia şi inv. Man Maricica, în parteneriat cu S.C. VITAl SA, Garda de Mediu Baia Mare, Asociaţia Heidenroslein şi reprezentanţi mass-media.

În cadrul acestui simpozion, au existat două sesiuni de referate şi comunicări, axate pe de o parte pe susţinerea unor prezentări şi referate, iar pe de altă parte pe prezentarea unor postere, desene, machete, toate având ca subiect apa.