Workshop 17.03.2016

Workshop regional pentru situl ROSCI0002 Apuseni, Cluj-Napoca, 17.03.2016

În cursul zilei de 17 martie 2016, a avut loc la Cluj-Napoca, un workshop regional, organizat de Centrul Național pentru dezvoltarea durabilă, eveniment ce face parte din cadrul activităților de informare derulate în cadrul proiectului „Evaluarea serviciilor ecosistemice ale ariilor protejate în România – ValueEcoServ”. La eveniment au participat din partea echipei de implementare a proiectului SIENPHCTS, domnul Ciprian Corpade – expert pe arii protejate și Răzvan Bătinaş – manager de proiect. Agenda evenimentului a cuprins o prezentare generală a proiectului, urmată de o focalizare a discuțiilor pe situl ROSCI0002-Apuseni. Un accent important a fost pus pe prezentarea unor aspecte teoretice privind serviciile ecosistemice şi beneficiile aduse comunității locale. De asemenea, au fost diseminate la nivelul participanților formulare de identificare a serviciilor ecosistemice ale sitului menționat, sub forma unui chestionar de evaluare/bonitare. Printre participanți, s-au numărat reprezentanți ai diverselor instituții de profil, printre care parteneri pe proiecte similare din cadrul programului RO-02 din țară, reprezentanți ai filialelor locale ale Agențiilor județene de Protecția mediului Cluj şi Alba, a Administrației bazinale de apă Someș-Tisa, ONG-uri, reprezentanți ai unor instituții de învățământ superior: Universitatea Babeș-Bolyai, Institutul de Speologie. Discuțiile au fost conduse de domnul Radu Vădineanu – manager de proiect, urmat apoi de o suită de colegi din echipa de implementare a proiectului menționat.

Regional Workshop on the Assessment of the Ecosystems Services Provided by ROSCI0002 Apuseni, Cluj-Napoca, 17.03.2016

On 17 March 2016, a regional workshop was held in Cluj-Napoca, organized by the National Centre for Sustainable Development, an event that is part of the information activities carried out under the project The assessment of the ecosystem services provided by protected areas in Romania – ValueEcoServ. The event was attended by the SIENPHCTS project implementation team, Mr Ciprian Corpade – expert on protected areas and Răzvan Bătinaş – project manager. The event agenda included an overview of the project, followed by a discussion focused on ROSCI0002-Apuseni. An emphasis was placed on presenting some theoretical aspects regarding the ecosystem services and the benefits to the local community. In addition, the participants received forms for the identification of ecosystem services in the above-mentioned site, under the form of an assessment/evaluation questionnaire. Among the participants were the representatives of various specialized institutions, including partners in similar national projects financed under the RO-02 programme, representatives of the local branches of Cluj County and Alba County Environmental Protection Agencies, of Someş-Tisa Water Basin Administration, NGOs and representatives of higher education institutions, such as Babeş-Bolyai University and Institute of Speleology. The discussions were led by Mr Radu Vădineanu – project manager, followed by a series of colleagues working in the project implementation team.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab