Simpozion, Baia Mare, 18.03.2016

Asociația Heidenroslein a desfășurat, la Școala Generală „Al. I. Cuza” din Baia Mare, în data de 18.03.2016, un simpozion cu tematica S.O.S. O3. Scopul acestui eveniment l-a constituit conștientizarea impactului negativ pe care îl au comportamentele iresponsabile asupra stratului de ozon şi efectele pe termen mediu şi lung asupra sănătăţii mediului şi a oamenilor.

Acțiunea a debutat cu prezentarea proiectului „Studiu integrat privind contribuţia ecosistemelor din ariile protejate Natura 2000: Pricop-Huta-Certeze şi Tisa Superioară la dezvoltarea durabilă a comunităţilor locale (SIENPHCTS)” de către dna Maria-Magdalena Payer, Manager de proiect al Partenerului 1 național.

Alături de dna Payer, au răspuns afirmativ invitației de participare Camelia Silvia DUŢĂ, inspector pentru biologie (cu atribuţii pe educaţie permanentă) în cadrul Inspectoratului Şcolar al Judeţului Maramureş, Gabriel TĂMÂIAN – şef serviciu monitorizare şi laboratoare, Agenţia Naţională pentru Protecţia Mediului, Silvia POP – preşedinte Garda Ecologică de pe lângă Primăria Baia Mare și postul TV TL +. În cadrul acestui eveniment au fost prezentate și premiate rezultatele proiectului „ŞCOALA ZERO WASTE” , premiul I fiind obținut de Vlaicu Ariana, clasa a VII-a A și Szakacs Andreea, clasa a VIII-a B, câştigătoare ale Concursului Naţional de Proiecte de Mediu, calificate la etapa internaţională.

Pentru mai multe informaţii:

Afis

Invitatie