Premieră film documentar / Documentary film premiere

Unul din rezultatele proiectului SIENPHCTS a constat în realizarea unui film documentar dedicat comunităților umane și serviciilor oferite de ecosistemele din areal.

Durata filmului este de 60 minute, producătorul filmului fiind Constantin Trofin. Pe durata unei ore, au fost surprinse aspectele cele mai reprezentative ale celor două situri Natura 2000, fiind filmate o serie de cadre cu echipele tuturor partenerilor implicați în proiect și aduse în discuție provocările proiectului.

Premiera filmului documentar va avea loc în Cluj-Napoca, în cadrul unei seri de evenimente desfășurate prin intermediul Asociației Culturale, Ecologice și Sportive AMEFA, în data de 11 ianuarie 2017, orele 18.00, Amfiteatrul Facultății de Geografie a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca. Intrarea este liberă. Vizionări ale filmului vor fi organizate de echipa partenerului național, Asociația Heidenroslein,  și în cadrul unor instituții din arealul analizat (primării, școli etc.).

Mulțumiri speciale se îndreaptă către toți colaboratorii avuți pentru realizarea filmului, dar și pentru diseminarea altor rezultate ale proiectului.

Filmul va putea fi consultat și prin intermediul paginii youtube a proiectului – https://www.youtube.com/channel/UC_RIxjm0TrXtl9z4BKB2Udg.

Pentru mai multe informaţii:

Premieră film documentar / Google Photos

One of the SIENPHCTS project results consisted of making a documentary film dedicated to the human communities and the ecosystem services in the area. The producer of the 60-minute documentary is Mr Constantin Trofin. To achieve the documentary, a series of sequences were shot with the teams of all project partners and the project challenges were brought into discussion so that, for an hour, the audience may find out more about the most representative aspects of the two Natura 2000 sites. The documentary premiere will take place in Cluj-Napoca, at the Faculty of Geography of Babeş-Bolyai University, in “George Vâlsan” Geography Auditorium, on the 11th of January 2017 at 6:00 pm, during a series of events held by the Cultural, Ecological and Sports Association AMEFA. Attendance is free of charge. The team of the national partner, Heidenroslein Association, will also organize other projections of the documentary film in various institutions in the area (local municipality offices, schools, etc.).

Special thanks goes to all our collaborators who contributed to the making of the film and to the dissemination of other project results.

The documentary can be viewed on the project’s YouTube page:

New photo by Sienphcts Natura2000 / Google Photos