Workshop, Sighetu Marmației, 18.11.2016

În 18.11.2016, la finele unei săptămâni cu varii acțiuni de informare/conștientizare în localitățile situate în culoarul românesc al Tisei, membrii proiectului SIENPHCTS au desfășurat un workshop de diseminare a rezultatelor proiectului, la sediul Facultății de Geografie a Universității Babeș-Bolyai, extensia Sighetu Marmației. Pe de o parte, managerul de proiect, Răzvan Bătinaș, a prezentat obiectivele și rezultatele atinse ale proiectului SIENPHCTS, pe de altă parte discuțiile au fost continuate de un periplu virtual și vizual în Maramureșul istoric, susținut de Marin Ilieș, director de departament al extensiei Sighetu Marmației.

Dl. Halley Duncan, manager de proiect și cercetător în cadrul NINA, Norvegia, a încheiat discuțiile avute cu prezentarea unor modele de bune practici implementate cu succes în Norvegia, și care pot deveni repere și pentru alte state.

Pentru mai multe informaţii:

Afis Workshop

Prezentări

Landscape-scale change and ecosystem services in Norway

NINA-Presentation-EEA-romania

Resursele de apă din SIENPHCTS